Raimondas Guobis

Liepos dieną švęsta Amerikos nepriklausomybės šventė. Tą dieną Stepono Zobarsko gatvėje Svėdasuose atidengtas „Amerikos suolelis“, taip pagerbiant svėdasiškį, kurio vardu pavadinta bene plačiausia, tiesiausia, amerikietišką bulvarą primenanti miestelio gatvė, pagerbiant ir šalį, kur jį kaip ir daugybę nuo totalitarinio sovietinio režimo pabėgusių tautiečių priglaudė tolimoji Amerika. Jungtinės Amerikos Valstijos į kurias kelis amžius driekiasi lietuvių emigrantų keliai...

Sunku surasti giminę, kurios atstovai nebūtų kada nors gyvenę, darbavęsi tolimojoje šalyje už Atlanto vandenyno, šalyje, kur buvo galima surasti prieglobstį, apsigyventi amžinai ar tik užsidirbti dolerių ir sugrįžus į tėvynę, juos investavus, susikurti geresnį gyvenimą. Mano prosenelis Amerikoje buvo gal tris kartus, o parsivežtus pinigus neapdairiai išsimainė į rusiškus rublius, kurie pražuvo užgriuvus Pirmąjam pasauliniam karui. Ruošėsi į Ameriką važiuoti ir jo sūnus, mano senelis, tačiau nepavyko...

Nors būta nemažai sėkmės istorijų, bet Amerikoje 1911 metais apsilankęs Juozas Tumas-Vaižgantas sugrįžo sujaudintas tautiečių vargų. „Mefistofelio viešpatija“, parašė knygą „Ten gera, kur mūsų nėra“. Vargus, skausmus išpasakojęs kvietė tautiečius neapleisti tėvynės, o mokytis amatų, kurti verslus ir sukurti svajonių vertą šalį. Po Antrojo pasaulinio karo tūkstančiai tautiečių apleido šalį vengdami sovietinės valdžios represijų, ieškojo prieglobsčio demokratinėse šalyse. Vienas tokių pabėgėlių buvo ir iš Pamalaišio kaimo Svėdasų valsčiuje kilęs rašytojas, daugelio novelių, pasakų, apsakymų knygų, bene garsiausios „Ganyklų vaikai“ autorius, laikraščio „Žiburėlis“ ir kitų periodinių leidinių redaktorius, Raudonojo kryžiaus draugijos aktyvistas Stepas Zobarskas (1911 – 1984). Porą metų glaudėsi pabėgėlių stovykloje Bavarijoje, o 1947 metais persikėlė gyventi į Ameriką. Apsigyveno Niujorke, jo adresas žinomas, tad būtų įdomu sužinoti, kas dabar gyvena tame bute, toliau darbavosi lietuviškai kultūrai. Įkūręs leidyklą „Manylands books“ rūpinosi vertimais ir leido lietuvių rašytojų knygas anglų kalba.

Tų laikų Amerika buvo ypatinga laisvės, vilties, gerovės šalis. Klausydavomės Amerikos balso, jos vedamajame dažnai būdavo primenama, kad valstijų vyriausybė nepripažįsta priverstinio Baltijos valstybių inkorporavimo į Sovietų sąjungą, nuolat siekia demokratinių tikėjimo ir spaudos laisvės teisių priespaudoje gyvenantiems. Nūnai kitokia ir Amerika, nors mano kartos mintyse ji tebėra ta pati svajonių šalis. Kad ji tokia ir būtų, tai kitoks būtų ir pasaulis, kitokia būtų Lietuva.

S. Zobarsko atminimas gimtajame krašte yra įamžintas 1991 metais pastatytu ąžuoliniu stogastulpiu, kurį „Ganyklų vaikų“ motyvais sukūrė tautodailininkas Jonas Tvardauskas. Beveik tuo pat metu jo vardu pavadinta iki tol miškininko Algirdo Matulionio atminimą žymėjusi gatvė, rašytojo portretas yra ir 2018 metais atvertoje Šimtmečio svėdasiškių galerijoje.

Amerikos suolelis įtaisytas beveik S. Zobarsko gatvės viduryje prie patogios aukštos tvoros, ant kurios prikalta atminties lentelė su rašytojo atvaizdu ir trumpu gyvenimo aprašymu. Šalia įtaisytas ir stiebas ant kurio visuomet plazda Lietuvos istorinė arba valstybinė vėliavos, o sodyboje gyvena Sonata Veršelienė. Pilietiška moteris, kuri neseniai vykusiuose rinkimuose siekė Anykščių rajono mero posto, nūnai yra tarybos narė bei savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir turizmo komiteto pirmininkė. Sutapimas - jos sūnus Domas šiuo metu gyvena JAV, darbuojasi vadybos srityje, kaupia patirtį, kurią norėtų panaudoti sugrįžęs į tėvynę.

Būtų smagu ir gatvėje užsilikusiuose plotuose viešajam naudojimui įrengti karuselę, nes Vodhaveno rajonas Niujorko mieste, kuriame gyveno S. Zobarskas buvo žymus pirmosiomis karuselėmis. Tikėtina, kad mūsų miestelio gatvėse greitu laiku bus įrengta ir daugiau suolelių įamžinančių žymius svėdasiškius ir tinkamų dabarties svėdasiškiams patogiai pasėdėti.

Nuotraukose:

americaĮsimintiną liepos 4 – ąją prie „Amerikos suolelio“ Stepo Zobarsko gatvėje Svėdasuose. Sonata Veršelienė ir Raimondas Guobis

DSCF1067
Rašytojo Stepo Zobarsko atminimo lenta jo vardu pavadintoje gatvėje Svėdasuose.

 

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 160 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top