Raimondas Guobis

Rokiškėno, įvairių žygių, kelionių baidarėmis, dviračiais, pėsčiomis entuziastas bei iniciatorius, piligrimų kelio „Camino Lituano“ aukštaitiškos atšakos kūrėjas, rokiškėnas Algimantas Šablinskas praėjęs populiarų, daugiau nei prieš du šimtmečius šveicarų menininkų pamėgtą ir išpopuliarintą pėsčiųjų taką Saksonijoje tiek susižavėjo, kad įkvėpimo sugautas parašė knygą „Malerwegeriai: mislios, šposai, pramanai“, kuri šių metų vasarą pradžiugino skaitytojus.

Paveiki, tarsi vienu ypu parašyta, garsiojo piligrimų kelio įspūdžiais ir giliais ekskursais į moksleivišką, studentišką, klajoklišką praeitį paženklinta.

Keliauti į Vokietijos Šveicarija vadinamą smiltainio kalnais, šimtamečiais miškais aplinkui Elbę paženklintą Saksonijos regioną panoro tuomet, kai apie pasakiško grožio keliautojų pėsčiomis taką papasakojo juo praėjęs bičiulis. Pasakojimai buvo tokie šviesūs, įtikinami, kad tuojau pat ėmė ieškoti tų vietų aprašymų ir svajonė išsipildė, o įspūdžiai sugulė į labai įdomią knygą. Ji parašyta patraukliu, bičiuliško pokalbininko, šmaikštaus pasakotojo stiliumi. Tarsi su skaitytojais kalbėtųsi kaip su labai artimais žmonėmis, atveria ne tik žygio Elbės slėniu įdomybes bet ir gyvenime patirtus išgyvenimus. Jie man ko gero net įdomesni nei pats žygis Vokietijoje. Mat, tai nėra piligriminė, su tikėjimu, Dievo mokymais, dvasios skaistinimu susijusi šventkelionė, tačiau gamtos, istorijos, architektūros, kultūros pažinimui pašvęstas daugiau nei šimto kilometrų kelias.

Knygoje pasakojama apie pasirengimą, kelionę į Vokietiją, minimas Veleno miestas, kalnyne stūksantis milžiniškas paminklas kompozitoriui Richardui Vagneriui, uolose besiveriančiu stebuklu žavintys Utenvaldės vartai, Vilko tarpeklis, Honštaino pilis, kurioje VDR laikais buvo pionierių stovykla, kuri autorių tuojau pat nukelia į moksleiviškas dienas, susidūrimą su laisvųjų Vakarų kultūra per kramtomąją gumą, roko muzikos plokšteles, džinsus ir sovietinę realybę, kuomet mokyklos administracija be jokių skrupulų galėjo prikirpti jų manymu pernelyg ilgus ir berniukams nepadorius plaukus. Ypatingo grožio istorija iš studentavimo Kaune laikų, kelionė į gamtą, studentiškas vakarėlis prie Nemuno ir pažintis su Audrute, kuri tapo Algimanto žmona. Kuprinėje skardinėse įkalintas ir dienos saulėje sušilęs alus vėl švystelėjo į atsiminimų – Muralio pirtį netoli Lukštų, kur sovietmečiu rinkdavosi medžioklėje pabuvę didžiausi Lietuvos kompartijos šulai su pačiu pirmuoju sekretoriumi Griškevičiumi, kur jiems šalia kitų gardėsių pateikdavo ir grietine bei prieskoninėmis žolelėmis pagardinto šilto alaus. Įvairiais istoriniais vardais paženklinti tarpekliai, slėniai, išskirtinės uolos. Dangaus kopėčios, Karvidės uola, šalia kurios kadais plėšikai slėpdavo pagrobtus gyvulius, Neumanų vandens malūnas, pasvarstymai apie Miulerio ir Malinausko pavardes. Liūdino žievės graužikų niokojami ir džiūstantys šimtamečiai medžiai, stebino, kad nueinama gerokai daugiau kilometrų nei matyti ant žemėlapio – juk dažnai kopiama aukštyn ir leidžiamasi žemyn. Maloniai džiugino padorios kainos – ne taip, kaip Palangoje, kur sėdęs pietauti dviese ar keturiese baugiai galvoji ar užteks šimto eurų ar ne. Skirta dėmesio ir puikiam vokiečių alui, tradiciniams saksų patiekalams, ypač bulvių salotoms. Rašoma apie jau pagyvenusį, bet stebuklingai niekad nepavargstantį žygeivį, lietuvišką Čaką Norisą, kurio stiprybės paslaptis – lietuviškas duetas: lašiniai ir ruginė duona su svogūno priedėliu.

Perkopus per šimtą puslapių pasakojimo tempas sulėtėja, autorius prisimena didžiausius rokiškėnų surengtus žygius: 1000 kilometrų dviračiais aplinkui mūsų jūrą Baltijos kelio 30 metų jubiliejui, aplinkui Lietuvą, bei pėsčiomis - įamžinant Lietuvos 100, 101, 102 jubiliejinius metus ir kita. Nemažai vietos skirta pasakojimams apie piligrimystės ištakas, Šv. Jokūbo kelią, kitus svarbiausius piligrimų takus Europoje ir „Camino Lituano“ gimimą, kelionės pėsčiomis privalumus ir naudą. Knyga iliustruota puikiais piešiniais, taip pat keliomis dešimtimis spalvotų nuotraukų su gražiausiais Vokietijos Šveicarijos vaizdais. O baigti noriu ten išskaitytu A. Šablinsko padrąsinamuoju žodžiu: „Nebūkim asketai – ieškokim stiprių įspūdžių, nevenkim vyriškų nuotykių...

Nuotraukose:

DSCF2572

Naujutėlė keliautojo Algimanto Šablinsko knyga „Malerwegeriai“

 

Piešiniuose:

DSCF2577

sovietmečio atmintis,

DSCF2576

senovės piligrimas,

DSCF2574

jėgų ir linksmybės teikiantys lietuviški lašiniai,

DSCF2575

įprastai smagus ir besišypsantis Algimantas Šablinskas

DSCF2590

Saksonijos kalnuose išskleista Rokiškio vėliava...

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 20 svečių ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top