Martynas Dulkė

Anykščių a. Baranausko ir A. Žukausko – Vienuolio memorialinio muziejaus muziejininkai  nuolat dalyvauja įvairiose konferencijose mūsų šalyje bei užsienyje.

Ypač turtingas konferencijomis buvo šių metų ruduo, patys muziejininkai rengė konferencijas skirtas Siaurojo geležinkelio bei kan. Juozo Tumo–Vaižganto jubiliejams bei aktyviai dalyvavo kolegų rengiamose. Spalį pažinimo ir sklaidos keliai nuvedė ir į brolišką Maduonos miestą Latvijoje.

Tarsi didesnei šventei rengdamasis, spalio 23 dieną muziejininkas Raimondas Guobis skaitė pranešimą, "Svėdasų bažnyčia: misija Alaušo pakrantėse" pasaulinei misijų dienai pašvęstoje konferencijoje „Adomynės apylinkių bažnyčios: istorija ir dabartis“ šiemet mažąja kultūros sotine paskelbtoje Adomynėje. Kupiškio rajono pakraštyje beveik ties riba su Anykščių žemėmis įsikūręs bažnytkaimis, jau daugelį metų viliojantis puikiais mediniais XIX amžiaus pradžioje ponų Žurauskių statytas dvaro rūmais bei kulinarinio paveldo gardėsiu „pagrabinėmis bandelėmis“, šiemet nustebino renginių gausa ir tapo tikriausiu kultūros žiburiu plačiai apylinkei.

Rytojaus dieną minėtas paskaitininkas kartu su kolega, muziejaus kuratoriumi Tautvydu Kontrimavičiumi nukeliavo į Maduoną, kur dalyvavo latvių muziejininkų surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Lokaliniai tyrinėjimai: atradimai ir netektys“. Istorinių žinių sklaidos ir bičiuliško dalijimosi patirtimi puota tęsėsi visą dieną – buvo perskaityti net devyni pranešimai. Kalbėta apie Biržių – Maduonos bendruomenės kūrimąsi, krašto muziejaus fondų komplektavimą, apžvelgtos dailininko Stanislovo Birnbaumo ir kino operatoriaus Jonio dorėjos biografijos, ypač įdomių įžvalgų apie lokalinius istorijos tyrinėjimus pateikė Daugpilio universiteto profesorius Heinriksas Somas, įdomus buvo ir Rygos universiteto profesoriaus Jurio Urtanso pranešimas apie Latvijos piliakalnius. Jų skaičius jau artėja prie pusšimčio, vien šiemet surasta  40 piliaviečių, ypač įdomios įtvirtinimų ežerų salose liekanos, ko ne daugiausia jų aptikta Maduonos apylinkėse.

T. Kontrimavičius kalbėjo apie poetą, „Anykščių šilelio“ autorių, vyskupą Antaną Baranauską, jo reikšmę lietuvių kultūrai, giminės istorijos tyrinėjimus ir muziejaus Anykščiuose įkūrimą. Latviams kilo klausimų apie lietuviškų pavardžių kilmę. R.Guobis dalijosi patirtimi kaimų istorijos tyrinėjimo, kaip pavyzdį pateikė jo ypatybes užrašinėjant 1900–1940 metų Butėnų kaimo istoriją. Apie didžiąją žmogaus – istorijos žinių pateikėjo svarbą, apie daugybę puikių pateikėjų, kurių išmintį kaip tiltu pavyko perkelti į šiuos laikus. Vieta, žmogus, istorinis faktas ir jį lydinčios etnografinės bei  nuotykių įdomybės, kuomet beveik nutrinama tikrovės ir pramano riba. Prisiminė, kad šiemet vietovardžių metai ir išraiškingai keletą Butėnų vietovardžių pateikė latviams. Nepamiršo ir anų laikų kaimo ryšių su Latvija. Du latviški dviračiai – „latviukai“, vienas radijo imtuvas VEF, žinia apie Lietuvos rinktinės pergalę Europos krepšinio čempionate 1939 m. įveikus latvius. Galiausiai latviškai padėkojo už pakvietimą ir priminė, kad lietuviai ir latviai yra broliai. Ta proga senas lietuvio bičiulis, buvęs Maduonos muziejaus istorikas Indulis Zvirgzdins padovanojo istorinį tautos ženklą – ugnies ir aušros žvaigždę „Auseklį“. Po paskaitų buvo aplankyta neseniai senuose XX amžiaus pradžios akmeniniuose rūmuose, buvusioje Sarkanų mokykloje, atverta etnografijos ekspozicija, miesto biblioteka, kurioje sužavėjo Latvijos šimtmečiui išleistų istorinių knygų gausa. Vakarienės metu Maduonos muziejaus direktorė Livija Zepa pažymėjo ypatingai svarbią ir brangią bičiulystę, nenutrūkstančius ryšius tarp Anykščių ir Maduonos, kuriuos taip uoliai puoselėja muziejininkai. Lietuvos atstovai teigė, kad vien mūsų baltiška kilmė įpareigoja broliškam sugyvenimui visose srityse, ypač valstybiniuose santykiuose.

Autoriaus ir bičiulių nuotraukose:

 

DSCF4409

Vis dar susirūpinusi Maduonos konferencijos organizatorė, muziejininkė Ilzė Gaujena

 

IMG 0045

Nuotrauka konferencijos Latvijoje atminčiai

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 56 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top