Raimondas Guobis
Tarptautinėje turizmo ir aktyvaus poilsio parodoje "Adventur - 2019", vykusioje sausio 25-27 dienomis Litexpo parodų rūmuose Vilniuje Utenos apskrities "Kviečia ežerų kraštas" reklamuotas ir Svėdasų kraštas, ypatingai Butėnuose esanti "Barono vila".
Aukštaitijos stende besidarbavusios moteriškės buvo "ežerūniškai" - melsvai nusidažiusios plaukus, tad joms netrūko nei smagaus sąmojo, nei ežerų laumių žavesio. Kartu su Molėtų, Ignalinos, Utenos, Zarasų rajonų turizmo informacijos specialistais savo krašto įdomybes siūlė pažinti ir anykštėnai. Ta proga buvo išleistos trys nedidelio formato knygelės, šiokia tokia trejybė, kuri labai nepatogiai, tačiau kartu ir sąmoningai reikalinga ilgėliau lankantis Anykščių krašte.
Pirmojoje knygelėje pateikiamos lankomos vietos - muziejai, gamtos ir kitos įdomybės. Čia surandame ir šį tą iš Svėdasų, kaip tautinio patriotinio krašto pažinimo gija veda į Svėdasų biblioteką, kurioje galima pamatyti garsiųjų 1918-1940 m., o dar ir vėliau Svėdasams, Lietuvai bei pasauliui nusipelniusių svėdasiškių dvidešimties paveikslų rinkinį "Šimtmečio svėdasiškių galerija". Jos pagrindinis paveikslas - eilinio savanorio - kūrėjo Jono Matulevičiaus atvaizdas, šalia kurio jau rikiuojasi kan. Juozo Tumo-Vaižganto, tapytojų Kajetono Sklėriaus bei Jono Rimšos, rašytojų Bronės Buivydaitės bei Stepo Zobarsko, mokytojo Vlado Baleišio ir kitų nuostabiųjų svėdasiškių portretai.
Siūlomas ir svėdasietiškas maršrutas "Algimanti apygardos partizanų takais", kuris veda svėdasietiškos Šimonių girios dalies takais ir smėliakeliais.
Antrojoje trilogijos knygelėje sudėliota informacija apie poilsio ir nakvynės vietas, kur kaimo turizmo sodybų eilėje pirmoji puikuojasi penkių gandrų žymeniu garsi "Barono vila" Butėnuose, kur vienu metu gali apsinakvoti šešiasdešimt asmenų. Smulkesniais ženkliukais, nelabai aiškiai nurodoma, kad yra geros sąlygos neįgaliesiems, veikia internetas, galima plaukioti laiveliu, tačiau tai, matyt, ne pasiplaukiojimas baidarėmis, tačiau pasiirstymas vilos papėdėje tyvuliuojančiame Kerpio ežere. Dar yra ir pirties bei kubilo malonumai, o sodyboje praleisti gerai laiką galima apskritus metus - nuo sausio 1-osios iki gruodžio 31-osios. Leidinyje yra ir Svėdasų miestelio pašonėje, Miliūniškio kaime prie Alaušo ežero besiglaudžianti sodyba "Pas drambliuką", garsi jaukia pirtimi ir įdomių formų namu gali priglausti 14 poilsiautojų. Net 24 svečius priimanti sodyba "Šaltiniai" to paties pavadinimo kaime, bei mums labai artima prie pat Žaliosios įsikūrusi, 60 svečių priimanti sodybėlė "Žaliasis slėnis". Beje, dviejų paskutiniųjų sodybų specifika - puikios kelionės Šventosios upe baidarėmis. Įdomu, kad svėdasiškiams priskiriama dar viena sodyba, tai Egidijaus Matelio vila Kuprių kaime, kurios svarbiausia misija suteikti pastogę senoliams. Tai tarsi privatūs senelių namai, kurių savininkas be to dar priima ir norinčius pailsėti, stovyklauti ar upe keliauti. Egidijus tikras Svėdasų patriotas, nors jo sodyba jau gamtine riba seniūnijas skiriančios Šventosios dešiniajame krante, kur viskas priklauso Debeikių seniūnijai, jis prisirašė prie svėdasiškių.
Trečiojoje knygelėje siūloma gardžiai ir gausiai pavalgyti, paragauti ir valgių ir gėrimų. Pradžioje pateikiama pirmosios kulinarijos knygos, anykštėnės, Griežionėlių dvaro savininkės Liudvikos Didžiulienės-Žmonos parašytos dar XIX amžiaus pabaigoje receptų. Po to išskirtiniai obuolių sūriai, duonos kepimo, blynų, arbatų, net vynų ragavimo pasiūlymai, kol verčiant puslapius vėl patenku į Butėnus. "Barono vilos" virtuvė kviečia paragauti pagal tikriausius uzbekų receptus, špižiniame katile ant atviros ugnies paruošto "Barono plovo", taip pat pasimėgauti gurmaniškais elnienos patiekalais, paruoštais iš sodybos žvėryne užaugintų elnių mėsos. Juk "elniena - pati švariausia ir sveikiausia mėsa."
Autoriaus nuotraukoje:
Trys nedidelės knygelės - palydovės po Anykščių kraštą keliaujantiems turistams
-
Paskelbta: 2019 m. vasario 16 d.
-
Peržiūros: 1807
Naujausi straipsniai
- Krikštytojo sugrįžimas
- Senųjų kelių kryžkelėje pašventintas Rūpintojėlis
- Joninės 2024
- Mišrių ir antrinių atliekų išvežimo grafikas 2024 m.
- Kryžiaus išaukštinimo piligrimystė
- Visi Šventieji Butėnuose
- Baltramiejaus šventės magija...
- Psichologinės gerovės grupiniai užsiėmimai
- Perkūno kirčio diena
- Narsiojo Jono takais...