Raimondas Guobis
Šiemet Lietuvos valstybės diena - Mindauginės ypatingai švęsta didžiajame Butėnų kaime prie Svėdasų.
Prie bendruomenės namų susirinko beveik trys dešimtys piliečių, tradiciškai iškelta Lietuvos vėliava, sugiedotas himnas, o taip pat įvyko, kiek netikėta, dailės darbų paroda, susitikimas su vilniečiu, nūnai vasaros butėniečiu, dailininku Sigitu Andrulevičiumi. Mėgstantis fotografuoti, o taip pat ir piešti vyras šiemet pradžiugino tapybos darbų paroda "Po dangaus skliautu", kuri senojo sodžiaus istoriniame Pakštų kieme buvo eksponuojama dvi dienas.
Daugiau nei dvi dešimtys spalvingų, įvairiu laikotarpiu ir įvairia technika atliktų dailininko Sigito Andrulevičiaus piešinių buvo išmaniai išeksponuoti ant senos, bene pusantro šimto metų čia stovinčios trobos rąstinių sienų, taip suformuojant dailų ir jaukų meno kiemelį.
Šiai parodai autorius parengė aprašą, o taip pat noriai apie savo kūrėjo kelią bei eksponuojamų darbų atsiradimo istoriją pasakojo kiekvienam į nūnai numeriu 33 pažymėtos trobos kiemelį pasigėrėti paveikslais užėjusiam. Meniškos prigimties vyras yra baigęs Vilniaus dailės instituto, dizaino specialybę, daugelį metų kūrė įvairios paskirties pastatų interjerą, dirbo reklamos, leidybos, spaudos ir grafinio dizaino srityse. Kartais šį tą nupiešdavo. Dabar atsiradę daugiau laiko, todėl ėmėsi tapybos. Pasak S. Andrulevičiaus, paveikslo atsiradimą lemia patirta emocija, netikėtas ir net nesuvokiamas impulsas. Kaip, kad vaikštant po rudens nuauksintą senąjį sodą, matant senas, šakomis susipynusias obelis, išgyvenant ryto jame pajautas ir gimė paveikslas "Šešėlių laikas". O štai paveikslas "Čia gyveno Apaliutė" susidėliojo iš pasakojimų apie kadaise labai gražioje troboje, nūnai veik sunykusioje, griūnančioje, gyveno vieniša moteriškė Apolonija Pečiūraitė. Kalvos pajauta, užvertos langinės, svyrančios medžių viršūnės ir praėjusio laiko paslaptis. Sodžiaus tema atspindi ir didžiulis, linksmas paveikslas su saulėgrąžų žiedais, pasak menininko kiekvieną dailininką viliojančios saulės gėlės. Dar ir akrilu atliktas dviejų paveikslų kūrinys - dviptikas "Auksinės kerpenės žydėjimas", sūkurėliu besisukanti pora nedideliame paveikslėlyje "Apkabinimas", sekant Pablo Pikaso paveikslu nupieštas nedidelis seno vyro portretas, melsvais atspalviais perteiktas įspūdis besileidžiant lėktuvui į Romos oro uostą Italijoje. Vienas paveikslas - už plačių vandenų ugnies stulpais, šventovių siluetais švytintis dangus, - skirtas toli esančiai, tačiau artimai, dėl savo laisvės kovojančiai Ukrainai. Keturi nedideli paveikslėliai - tušu piešti portretai. Tai tarnybos sovietinėje armijoje, tarnavęs muzikantu štabo orkestre Klaipėdoje, palikimas. Autoportretas ir dar trys bičiulių atvaizdai, jų nupiešęs kelias dešimtis - mėgstamas užsiėmimas politinių pamokų metu, tačiau po daugelio metų stalčiuje pavyko surasti tik kelis. Bene tris kūrinius pasiskolino iš Butėnų istorinio paveldo - suradęs įdomesnius senojo namo sienos fragmentus, juos tiesioj išskyrė pakabintu rėmeliu ir taip gimė unikalūs vaizdeliai.
Per dvi dienas parodą aplankė kelios dešimtys butėniečių, ypač domėjosi kaimynai, ir svečiai iš tolimesnių apylinkių. S. Andrulevičių ypač pradžiugino į senąją Butėnų sodybą užsukę bičiuliai iš Šimonių, juk šiame prie didžiosios girios prigludusiame miestelyje, močiutės globoje prabėgo jo vaikystės vasaros, apie brangią giminę jis parašęs knygą "Rapolo slėnis".
Autoriaus nuotraukose:
Dailininkas Sigitas Andrulevičius surengė Butėnų bendruomenės nariams bei į sodžių atvykstantiems svečiams skirtą parodą "Po dangaus skliautu"
Senojo sodo vizija...
Čia gyveno Apaliutė
Piešinėlis iš tolimųjų 1980 metų. Karinio orkestro muzikantas Pranas Unika
-
Paskelbta: 2023 m. liepos 12 d.
-
Peržiūros: 369
Naujausi straipsniai
- Įstabi paroda svėdasiškių galerijoje
- Krikštytojo sugrįžimas
- Senųjų kelių kryžkelėje pašventintas Rūpintojėlis
- Joninės 2024
- Mišrių ir antrinių atliekų išvežimo grafikas 2024 m.
- Kryžiaus išaukštinimo piligrimystė
- Visi Šventieji Butėnuose
- Baltramiejaus šventės magija...
- Psichologinės gerovės grupiniai užsiėmimai
- Perkūno kirčio diena