Raimondas Guobis


Praeitą šeštadienį Butėnuose (Svėdasų seniūnija) šiemet išgyvenančiuose 350–ojo jubiliejaus metus, pašventinti atnaujinti kaimo bendruomenės namai. Šventinimo apeigas atliko Svėdasų parapijos klebonas Raimundas Simonavičius, pasakyta daug gražių, viltingų žodžių, šventėje dalyvavo apie pusšimtis butėniečių ir svečių.

Saulėtą vidurdienį šventę įtaigiu padėkos geradariams, visiems prisidėjusiems prie kaimo seklyčios remonto, atnaujinimo darbų pradėjo Butėnų bendruomenės pirmininkė Lendrina Meškauskaitė. Nuoširdžia padėka pareiškė ir Butėnų seniūnaitė Rima Rimkuvienė. Šios dvi veiklios moterys kiekvienam šventės dalyviui įteikė po tamsiai raudonos spalvos žiedą, taurų rožės žiedą. Tuo tarsi pabrėžiant bendruomenės vienybę – prie bendrų darbų kiekvienas prisideda kiek gali ir nei vienas nesijaučia pranašesnis, pabrėžiama geranoriška bičiulystė ir lygybė.

Trobesį iš visų kampų išorėje, o taip pat viduje pašventino, palaimingai krintančius šventojo vandens lašus sustiprino gausiomis maldomis Svėdasų parapijos klebonas Raimundas Simonavičius. Butėniečius sveikino Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, kuris kaip gamtininkas dovanojo ir pats namų kiemelyje, pietiniame kalvos šlaite, šalia Lietuvos Šimtmečio ąžuolėlio pasodino kvapnųjį beržą. Žodį tarė Svėdasų seniūnas Saulius Rasalas, butėnietis verslininkas Petras Baronas ir dar keletas piliečių.

Saulėtas ir jaukus, gal net šiltas popietis, mintys apie vis dar siaučiančią epidemiją paskatino šventinę arbatėlę su užkandžiais surengti kiemelyje. Pasigėrėta butėniečių gebėjimu be jokių projektų, be valdiškų pinigų, savomis jėgomis puikiai įrengti bendruomenės salę. Ten viskas nauja – tiesiog spindi naujumu grindys, lubos, sienos, patogūs ir stilingi baldai, krosnelė. Ypač džiaugėsi vyresnieji – bus galima ne tik susirinkimus, pobūvius rengti, bet ištikus netekčiai ir mirusiuosius pašarvoti. Nebereikės vežioti į Svėdasus. Pažymėtina, kad atliekant remontą išsaugota autentiška duonkepė krosnis tinkama pyragams ir kitiems gardumynams kepti, jaunajai kartai parodyti kaip buvo seniau. Tikėtina, kad labai greitai bus perdengtas ir stogas, kadaise tai padaryti žadėjo ir rajono valdžia, bet seną šiferį į modernesnę dangą matyt teks pakeisti savomis jėgomis.

P.S. Prisiminkime, kad dabartiniai Butėnų bendruomenės namai kadaise priklausė Povilo Barono šeimai. Pokariu šis narsus vyras kūrė krašto partizanų junginius, vadovavo „Žalgirio“ būriui ir žuvo kovoje už tėvynės laisvę. Jo žmona kalėjo mirties stovykloje, motina su penkiais sūnumis ilgiems metams ištemta į Sibirą. Sovietmečiu, jau susikūrus I. Mičiurino vardo kolchozui, namai buvo nugriauti ir perstatyti dabartinėje vietoje, daug metų juose veikė kontora, vėliau gyveno žmonės.

Savo dėdės namus bendruomenei nupirko bendruomenės narys, verslininkas Petras Baronas. Taip atsivėrė naujas istorinių namų puslapis. Čia atkeliavo ir sodžiaus apeiginio kryžiaus kopija. Manyčiau, kad kiek paskubėjus, originalas 2002 m. perduotas Lietuvos nacionaliniam muziejui, o to lobyno administracijai rūpinantis paradyta kopija, kuri šiek tiek skiriasi nuo tikrojo kryžiaus – ne tik išvaizda bet ir dvasia.

Visų šventųjų tradicija tęsiama. Butėniečiai vėl gausiai susibūrė po poros dienų - Visų Šventųjų dieną kaimo kapinėse į tradicinę maldų už mirusius ir gyvuosius valandą. Nuoširdžiai pasimelsta tradicinėmis maldomis, Visų Šventųjų litanija, pagiedota, deklamuota eilių apie didįjį kaimą ir jo gyventojus. Pasidžiaugta ir nauja knyga – albumu „Kelminio pasaka. Zenono Valuntos skulptūrų karalystė“.

Vlado Ščiavinsko nuotraukos iš feisbuko puslapio Butėnų kaimo bendruomenė:

but1

Šventės akimirka. Iš kairės: Butėnų seniūnaitė Rima Rimkuvienė, Butėnų bendruomenės pirmininkė Lendrina Meškauskaitė, Svėdasų seniūnas Saulius Rasalas ir Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius

but2
Butėnų bendruomenės namai jau pašventinti

Komentarai  
#1 virginija 2021-12-02 11:56
gera šventė buvo. susirenka pasikalba. paskui ilgai džiugu ant dūšios. Ačiū visiems.
Cituoti | Pranešk apie netinkamą komentarą
Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 243 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top