Raimondas Guobis

Švenčiant Butėnų 350 metų jubiliejų, šių metų liepos 6-ąją, pačioje senojo kaimo širdyje atidengtas "Augustino suolelis". Nudažytas tautiškai žalia spalva, ji taip jaukiai kontrastuoja su "kojų" pilkumu, labai paprastos, tikros formos, patogus sėdėti net trims vidutinio sudėjimo asmenims.

Suoliukas pašvęstas šioje vietoje buvusioje sodyboje gyvenusiam sumaniam ir šviesiam sodžiaus ūkininkui Augustinui Žvirbliui, bene garsiausio svėdasiškio kan. Juozo Tumo - Vaižganto krikšto tėvui atminti.

Augustinas žvirblis dar gerokai prieš baudžiavos panaikinimą išsipirko iš vergystės, buvo laisvas valstietis. Ne kartą rinktas į valsčiaus pareigūnus, gudrus ir sumanus, visur prieidavo, su visais reikalingais valdžios atstovais sutarė. Išdidus. Pasakodavo, kad per šventes įeidamas į bažnyčią prie tako klūpantiems ubagams papildavo saują, o kartais ir daugiau smulkių monetų.

Tarnaudamas valsčiaus viršaičiu dažnai lankydavosi Kunigiškių kaime įsikūrusioje valsčiaus raštinėje, neblogai susipažino su Malaišių kaimo ūkininku Anupru Tumu. Tad šis ir pasikvietė sumanųjį bičiulį į kūmus - parašė pakrikštyti 1869 m. rugsėjo 8 d. gimusį jauniausiąjį sūnų Juozapą. Krikštamote pabuvo Vaižganto raštuose minima, krikštavaikio labai gerbiama pamaldi moterėlė Ksaverija Grižaitė. Nors literatūros klasiko raštuose tiesiogiai apie Augustiną ir neužsimename, tačiau labai jau jį primena "Pragiedrulių" veikėjas Niaura. Sumanus ūkininkas, visuomenininkas, teisyno žinovas.

Valdė daugiausiai, net pusantro valako žemės, tad prieš Pirmąjį pasaulinį karą skirstant sodžiaus žemę į vienkiemius jam galulaukyje atmatavo beveik šimtą hektarų žemės. Ėmė statyti trobesius, tačiau užklydę rusų kazokai sumanė žmogų apiplėšti - kankino, o pinigų negavę, galiausiai mirtinai užkapojo kardais.

Suolelis pastatytas buvusioje Augustino Ž. sodyboje netoli istorinio, gal pusantro šimtmečio amžiaus akmenų, plytų mūro tvartelio, šalia istorinio Damijono Prūso namo. Šioje vietoje stovėjęs gerokai didesnis Augustino "rūmas", tačiau rusiškos mokyklos mokytojo dukrai sukėlus gaisrą jis sudegė. Bene apie 1916 m. jo vietoje tiems laikams modernius namus pastatė A. Žvirblio duktė Janina Bražiūnienė, kuri su šeima sugrįžo į tėviškę iš Rusijos. Šiuose namuose daug metų veikė Butėnų pradžios mokykla, skaitykla, juose planuota įkurti bendruomenės namus, muziejų.

Daugiau apie nuostabųjį Augustiną surasite knygoje "Butėnai".

Autoriaus nuotraukose:

DSCF4744

DSCF4745

DSCF4746
"Augustino suolelis"

Komentuoti


Orai

Kalendorius

Spalis 2022
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 130 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top