Raimondas Guobis
Taip smagu būdavo ant krosnies pašildyti kaulus. Buvo laikai, kai seniai kaip toje pasakoje tik ant krosnies ir gulėdavo. Beje veikdavo kaip geras masažas, moderniausios šiuolaikiškos procedūros. Žmogus sugrįžęs iš darbų, šiek tiek sužvarbęs, susnigtas, sulytas šalto lietaus pasišildydavo ir gyvenimo džiaugsmus vėl pajusdavo, nuotaiką pataisydavo pagulėjęs ant krosnies pado.
Kokios, gi, buvo aukštaitiškos gryčios? Kadaise tai su moline asla vietoje grindų ir dūmine krosnimi. Kuomet ją kūrendavo dūmai virsdavo tiesiog per šiek tiek pravertas duris ar lubose išpjautą skylę - aukštinį. Vaikai ištiesdavo, pakeldavo kojas ant koptūro ir mėgaudavosi jas kutenančius šiltu dūmų.
Vėliau visi išsimūrijo kaminus, nustojo dūmais kvepėti, atsirado ir grindys. Bet šaltą, vėjuotą žiemą po jomis klajodavo, griebdavo už kojų vėjas, kuris stingdančia vėsa košdavo iš apačios.
Tuomet ant krosnies, kur rodosi vienam žmogui išsitiesti ankštoka, susipokuodavo gausi šeimyna - tėvai, vaikai, kartais dar ir užsilikę senatvės karšačiai močiutė ar senelis. Dar kyšodavo ir katino ūsai. Ir gimdavo ten visokios legendos bei pasakos, nes atsigulus tik svajoti, riesti istorijas nuostabiausias...
Tų pasakiškų krosnių šiuolaikiniame kaime veik neliko. Taip pat ir Butėnuose... Nors dar galima kur nors jas pamatyti, galima tiesiog edukacines programas senojo sodžiaus įdomybių nemačiusiam jaunimui vesti. Kokią nors krosnies kūrenimo, duonos ar pyragų kepimo, po to ragavimo ir gulėjimo ant krosnies - tinginiavimo stovyklėles rengti. Juk krosnių dar yra.
Apaliutės pečius pats nuostabiausias...
Apaliutės pečius 2
Juška, liuktas ar zasupka?..
Plytos durelės ir "šakelas"
-
Paskelbta: 2021 m. vasario 25 d.
-
Peržiūros: 807
Naujausi straipsniai
- Įstabi paroda svėdasiškių galerijoje
- Krikštytojo sugrįžimas
- Senųjų kelių kryžkelėje pašventintas Rūpintojėlis
- Joninės 2024
- Mišrių ir antrinių atliekų išvežimo grafikas 2024 m.
- Kryžiaus išaukštinimo piligrimystė
- Visi Šventieji Butėnuose
- Baltramiejaus šventės magija...
- Psichologinės gerovės grupiniai užsiėmimai
- Perkūno kirčio diena