Raimondas Guobis

DSCF5232Šeštadienis buvo kupinas dviejų kaimyninių Šventosios pakrančių kaimų Butėnų ir Joninių švenčių. Iki pietų paminėta "Butėnų diena", o vėlyvą popietę jau kitame, kairiajame Šventosios krante, Jononių kaime vyko tradiciniai Šv. Lauryno atlaidai.

"Butėnų dienos" didžiojo istorinio žygio dalyviai tuoj po 9 valandos nuo senojo 1892 metų žyme paženklinto Žemaičių sodybos kryžiaus pačiame senojo kaimo centre, pro pieninę, žengė į vakarus, į sodžiaus pakraštį vadinamą Kėkštagaliu. Skanavo šimtametės obels salduninių, išėjo į platų ir tuščią Kudrių lauką, kur kadaise buvo daugybė sodybų, tarsi atskiras kaimelis. Apie jas visas labai daug įdomaus papasakojo Danutė Pupelienė, nes viena iš tų sodybų buvo jos senelio Jono Vilučio - Kanivolo. Pro Prūso Prano bei Prūso Antaniuko sodybvietes nusileidome į paupio šilą, šalia Šventosios. Šilas dovanojo ne tik įstabius vaizdus, kvapus, tačiau ir kelias saujas voveraičių. Pamargavone, pro Linkių slėnį bei senąjį dvarą menančią ilgą, aukštą kalvą - Bobakalnį sugrįžome į kaimą. Kapinėse meldėmės už mirusius ir gyvuosius, sukalbėjome Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero litaniją, perskaitėme 1909 m. kaime gyvenusių sąrašą, Algirdas Baronas pradžiuginom savo eiliavimais apie gimtąjį kaimą, atidengėme Šimtmečio koplytėlę ir sugiedojome "Lietuva brangi".

Jononių kaimo, į jį per upę laiveliu perplaukiau Šv. Konstancijos perkėloje, kapinėse, buvusios pono Jaugelio bažnyčios vietoje švęsti tradiciniai Šv. Lauryno atlaidai. Nors krapijo lietutis, į metinę šventę susirinko bene šešios dešimtys vietinių ir iš toliau atvykusių maldininkų. Šv. Mišių šventimui vadovavo Vyžuonų Šv. Jurgio parapijos klebonas Eugenijus Staleronka, kuris pašventino Šimtmečio proga į seniausią beržą įkeltą koplytėlę su Rūpintojėlio skulptūra. Netikėtai, prasmingai po ąžuolu sėdėdama kankliavo Jolita Novikienė, giedojo Svėdasų bei Anykščių giesmininkai, skambėjo varpas, spindėjo maršalkos lazda, šlamėjo vėliavų šilkas, iškilminga procesija žengė aplink šventvietę tris kartus. Kaip šios šventos šimtmečio dienos vainikas nuskambėjo sutartinai sugiedota "Lietuva brangi". Senųjų jononiečių vardu žodį tarė Vlada Guobytė-Jurgelevičienė, aš supažindinau su "Tinklo galerijoje" iškabintais piešiniais - paroda "Šventosios pakrančių paveikslėliai". Pakermošys vyko Jononių dvare ir dar kai kur, o vėlyvą vakarą prakiuro dangus, prapliupo lietus, primindamas, kad jau Šv. Laurynas praėjo tolumose nudundėjo perkūnas...

Autoriaus nuotraukose:

 

DSCF5232

Butėniečiai savosios šventės proga susitiko ant istoriškai brangios, amžių atmintį saugančios smilčių kalvos - kaimo kapinaitėse.

 

DSCF5278

Nors lijo smulkus lietutis į Šv. Lauryno atlaidus Jononyse šiemet maldininkai rinkosi gausiai

 

DSCF5247

Iškilminga Šv. Lauryno šventės valanda.

 

DSCF5258

Lietuviui taip brangia kanklių muzika džiugino Jolita Novikienė, giesmėmis pritarė giesmininkai.

 

P.S. Čia trumpasis švenčių aprašas. Platesnis jau greitai... 

 

Komentuoti


Orai

Kalendorius

Rugsėjis 2021
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 159 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top