Raimondas Guobis

DSCF1884Ne tik didžiojo Butėnų kaimo bendruomenės seklyčia, senolių sodybos, bet ir Vilkabrukių šilai ir šviesioje laukymėje stūksąs to paties vardo kaimas turtingas smagiausių močiučių bendryste. Susitikimai su vos kelių metų vaikeliais, su pusamžiais, mažiau ir daugiau vyresniais ir net šimtamete, tai tokia Kalėdų Senio laimė.

Išmaniai parinktos dovanos, palinkėjimų lapukai, svarbiausioje susibūrimų vietoje, pas Oną Niaurienę pačiame Vilkabrukių kaimo centre. Gėrybėmis turtingas stalas ir atminties lobiai iš susirinkusių moterų lūpų. Gabijos eilėraštis smarkiai angliškai, greitai, džiugiai, smagiai ir nesuprantamai - juk ji iš Čikagos. Deklamuoja žavingai ir tarsi atsiprašo: "Visi stebisi mano akcentu, tai todėl aš deklamuoju amerikietiškai..." Eilėraštukai ir nutikimai iš net šešių lobynų. Dauguma iš vaikystės, jaunystės pasaulių, kur pusnynuos nykštukai miega, kaip bėga ragana per sniegą - nepalikdama pėdų... O nuostabioji, į devyniasdešmt septintuosius metus įkopusi Janė Prievelienė deklamuoja smetonlaikio eiles apie šaunų gaidį ir varguoliams piemenėliams ir visiems tarnaičiams taip mielą Kalėdų laiką. 

Kalėdų senelis džiaugiasi sniegu ir ledu Vilkabrukių šilų gelmėse. Sustingsta rimties, trumpos maldos valandėlei - patyrus žinią apie šeštadienį mirusią Vyžuonų klebono Eugenijaus Staleronkos motiną. Juk šilai dar Vyžuonų parapijos vadose.Tik ties Žaliaja vėl patenkame į svėdasinį pasaulį, pro automobilio langus jau skrieja Butėnų kaimo laukai miškeliai ir sodybos. Senoji ulyčia, lygia eile sustojusios ir amžių sargyboje budinčios trobos...

Žengiu smagiu vieškeliuku į bendruomenės kalnelį, pečius slegia dovanų kupinas maišas, laimei - spiriuosi tvirta, trispalviu kaspinu padabinta lazdyno lazda. Smagu, džiaugsminga, nes man jau moja šypsenomis sveikina ir pasitinka daugybė vaikučių, jų tėvelių, dėdžių, tetulių ir senelių. Senais matais "mieruojant" - susirinko visas puskapis. Jaunimo pliūpsnis. Mažyliams, kurie savo patyrimą žemėje tik trimis iškeltais pirštais parodo - drąsos nestinga. Šitie gal ir eilėraščių pasakytų, bet dar kalbėti kaip reikiant nemoka, o štai didesnieji tikriausi "lakonai" - jų eilėraščiai trumpi trumpučiausi. Kokia prasmė čia gaišti. O kitas, žiūrėk, ir jokio eilėraščio neišmokęs atėjo, tik žaviai šypsosi ir be jokių svyravimų tiki, kad saldainių maišelį ir už tai gaus. Svajonių svajonės - kaip pasaulį geriau sutvarkyti, kaip kaimą atgaivinti, kaip sukurti kažką neįprasto, kad visas pasaulis išsižiotų - tai bent Butėnuose augęs vaikis Augvidas!

Vilučių mažyliai, žvitrusis Augvidas, Augučių dvyniai Tomas ir Ignas, jų motinos, močiutės, seneliai, jų pasaulis ant didesniųjų rankų -  krintantis aukštyn ir žemyn. Smagu gi Kalėdų Senio lazdą suspausti rankoje, smagu jam barzdą paglostyti ar ranką įsitverti... Taip mielas ratelis "Žilvitis žaliuoja..." Tikriausia giesmė apie mūsų vienišą paupės žilvitį ir kitokie patrepsėjimai. Mūsų ateitis ir viltis. Kaimas gyvuos ir tikrai vėl viskas klestės, palengva viskas keisis, o galimybės darbuotis nuotoliniu būdu daugelį labiausiai mylinčių pašvenčius patriotų paskatins sėsliai įsikurti senajame kaime...

Gerokai palengvėjusiu maišu, smagia viltimi nešinas skubinausi pas mūsų šimtametę - Pašvenčių senolę Bronę Valuntienę. Jai gerai, jai viskas gerai - saldžiai miegoti ir smalsiai pro langą žvelgti. Po to dar kelios moteriškės, kadaise vaikučius dainuoti, šokti, eilėraščius deklamuoti prieš Naujuosius pamokydavusi Irena Kazlauskienė, o galiausia mano ir mano snieguolės istorijos mokytojos Aldonos Jagminienės aplankymas Svėdasuose. Smagios bičiulystės, svarbiausių gyvenimo tiesų suvokimo ir pildymo, to, ką mes vadiname laime linkiu.

Nuotraukose:

 

DSCF1880

Kalėdų Senis ir linksmuolė iš 1921-ųjų - seniausioji Vilkabrukių kaimo gyventoja Janė Prievelienė

 

DSCF1884

Vieni seneliai balas braido, o Butėnų senelis mėgaujasi savo valdų sniegynais Vilkabrukių šiluose

 

DSCF1885

Butėnuose, bendruomenės namų kiemelyje su pačiais mažiausiais...

 

IMG 2335

Žengiu į bendruomenės kalną...

 

IMG 2357

Jaukioje, dar praplėstoje ir prašviesėjusioje bendruomenės seklyčioje

 

IMG 2379

Apie pasaulio stebuklu dvelkiančias svajones pasakoja Augučių anūkai, dvyniai Tomas ir Ignas Višinskiai iš Kauno

Komentuoti


Kalendorius

Rugpjūtis 2020
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Sukurta: Origins.lt

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 26 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Scroll to top