Raimondas Guobis

IMG 6453Tikrasis, tradicinis, aukštaitiškas Butėnų kaimo Gavėnas šiemet nepatingėjo ir savo palinkėjimais bei linksmybėmis džiugino net septynių kaimų gyventojus. Savo mylimiausius ir nuostabiausius Pašvenčių saulėtųjų žmones iš gimstančios Dausuvos lankė. Jo palydoje skrajojo ir burtaujanti čigonė, ir dvi žydaitės ir stebuklingasis gaidys, ir stilingasis siuvėjas.

O Gavėnas iki tol visus metus varnu šimtamečiu skrajojo, vikriuoju žebenkščiu lakiojo, lydžiu marguoju upės sietuvoj tūnojo kol Užgavėnių rytą į tikrąjį savo pavidalą pavirtęs Svėdasų miestelyje pasirodė. Įsmuko į vieną parduotuvę, į kitą, girininkijoje greitai augančių miškų palinkėjo, iš seniūno ataskaitos pareikalavo, užbėgo į biblioteką, per šventorių ir klebono akiračius vėju pranėrė, senelių namų gyventojus ir globojančias moterėles pasveikino. Tuomet pro "Australijos" rūmą didžiąja gatve iki stoties nusileido. Į autobusą riedantį Utenos link įsėdo, kelionės tingume stingstančias mergeles pašnekino ir iki Butėnų nuvažiavo.

Štai tenai, didžioji kompanija, linksmosios moterėlės ir mergužėlės, ryškios veidų ir apdarų spalvos, šypsenos, liežuvių šmaikštumas. Čigonė apsukrioji, kortomis "kabolus" metanti, glėbyje pusnuogį vaikelį spaudžianti ir išmokų reikalaujanti. Dar dvi mažytės mergaitės, tikriausios "žydaitės" ir šių metų lemtį simbolizuojantis gaidys.

Mūsų automobilis, įveikiantis klampiausias sodžiaus keliūtes, pirmiausia Šventupio kelius išmėgino, gražiausioje sodyboje, liepų ūksmėje linksmuolę butėnietiškos kilmės močiutę Oną Skardžiuvienę aplankėm. Po to pas Varno Darių užsukome, leidomės į Šventosios slėnį kur su trenksmais suvirtom į Reginos Skardžiuvienės namus. Žaliojoje po Nepriklausomybės kryžiumi stabtelėjome, senolį Stasį Šlepiką ir jo didžiai nustebusią Laimą aplankėme, Marytei Šablevičienei tik per langą pamojavom, palinkėjom. "Romuvos parko" sodybos prašmatnybėmis, sala upėje gėrėjomės. 

Didžiojo, gerokai šių laikų netikėlių praretinto miško vieškeliuku lediniu, per sniegynus balčiausius iki Vilkabrukių nukeliavome. O kaip apsidžiaugė senoji, išmintingoji Janina Prievelienė, iš krosnies traukė šiltutėlio kugelio dubenį, bulvių gardybę, spirgų su riebalais puikumu turtingo. Su didžiu gėriu mūsų klausinėjo, dar ir obuolių keptų krosnies lobyne suieškojo. Po to greit greit pralėkėm Niaurienės, Juozelskienės, Putrimienės, Skardžiuvienės gyvenimus - moterų šypsenos ir dovanos nuoširdžiausios net alijošiaus keras, gerojo Gavėno karpai nugydyti. 

Šaltiniai, jaunos šeimynos laiminga ramybė ir šiaudinio namelio pasaka. Elnienos dešrų kvapo jaudulys ir valandėlė "Barono viloje". Gardžiausi Elzės Šukienės blynai ir Valuntos Virgio "dviejų žvaigždučių" vyšnių vynas. Jaunosios Matelienės šypsena, Jurgio Galo sodybos didžiojo klojimo ir molinio tvarto žavesys... 

Tolimoji, su motoriniais ratais žiemos - pavasario virsmo šlapybėje nepasiekiama Butėnų Šveicarija. Ratus ūlyčioje palikę, vora per Kūdrių lauką žengiame į Pamargavonės slėnį, virš mūsų galvų sveikindamas trumpa giesmele plasnoja vyturys. Per grybais kvepiantį šilą leidžiamės į Liudviko upelio tarpeklį, tarsi kalnynų kanjoną, einam per siaurą lieptą, mažiausioji žydaukėlė remiasi lazda į upelio dugną ties kriokliu, trinkteli - ledo gabalą atskelia, jai taip patinka šis tvirtas lazdyno stiebas iš Šventojo miško. Kylam į kalnelį, kur idiliškoje trobelėje gyvena Stepunytė. Džiaugsmai žemiškieji ir didis noras pavaišinti - mielus žmones, juk ji ir miško paukšteliams per žiemą po kelis maišus kruopų bei saulėgrąžų sulesina. Pakalnėje upelis išsilieja į užutekį, srovė neria po stora užsilikusio ledo pluta, smėlėtas paupio keliukas, dar vienoje vietoje plynai iškirstas miškas - nupirko didysis valdytojas. Bobakalnio šešėlis, tapekliu kylantis keliukas, seniausioji obelis ir mes vėl senąjame kaime.

Mikucko Antaniukas pasitinka prie durų, maišas gėrybių mums ir šioks toks atsiprašymas - mat nuostabioji jo Onutė, šeimininkė nepakartojamoji serga. Vilučio Dangiro namuose nei gyvos dvasios, tik šuns balsas aidi, šluota duris remia. Šimtametė Bronė Valuntienė pasitinka su artistiškos nuostabos nuotaika: kas čia tokie? Žinoma, mūsų čigonėlė siūlo traukti kortą. Ir ta pasirodo laiminga, dar gyventi visas dešimtmetis ar daugiau... Jaunųjų Rimkų akimirkos, kurias išgyvenę žengiame pakluoniais, per kiemus iki pat Adolfinos Meškauskienės. Ir čia nieko nerandame - mums skirtus sūrius pelnysime jau vakare. Įsmunku į taip viliojantį tvartą, kur evangeliškais balsais rypuoja avelės ir avinėliai. Gavėnas klausosi, ką jos šią linksmybių dieną šneka, nebūtų iš dvasių pasaulio, jei gyvulėlių kalbų nesuprastų.

Vėl tiesiu taikymu, per šlapias pievas įeiname su trenksmais į išmintingojo Žvirblio kiemą. Rimanta sodina prie stalo, vaišina cepelinais, mažosios žydaitės stengiasi iš visų jėgų - nelengva net po vieną tokį skalsų, riebaluose besivartantį didįjį kukulį įveikti. Dar ir "zacirkos" mėginys ir uogos gardžiausios. 

Didieji pieno gamintojai Klimai, solidžioji Genė Rimkuvienė, nuostabių prisiminimų pažėrusi Stefa Pakštienė, naujakurystės šviesa spindinčioje troboje kompiuterio bangose nardantis Mikucko Audrius. Virtinė tuščių sodybų, Gendrutis Navikas ant tvenkinio žuveles viliojęs, išsiperkantis didžiuliu butelių saldžios saldžios klevo sulos. Genė juškienė šypsosi, apie Alfreduką užsimena...

Taip vadinamame Sero rajone, ant baltais mūrais švytinčio kalno mūsų kompaniją papildo labai jau Londono stiliaus siuvėjas. Truputį kuprotas, palinkęs, barzdotas, fraku ir "cilinderiu" pasipuošęs, bet oj oj, ui, ui patyręs. Net be metro pamatuos, geriausio kiniško šilko pirkti pasiūlys. Vilučių namuose tarsi spąstai - didelės, gardžios vaišės - blynai figūriniai, braškės su grietine maišytos, sultys ir stiprus, kvapnus gėrimas. Mūrinius Butėnus su pasaulinio lygio sodais ir gražiausiomis Lietuvoje pašto dėžutėmis greitai praeiname, laukeliu žengiam ten kur dar nebuvom.

Pramoniniuose Butėnuose, senosiose dirbtuvėse įsikūrusioje lentpjūvėje tik besiilsinčių vyrų trijulę surandam, pasveikinam. Miškovežio vairuotojas Stasiukas dosniai raudoną banknotą ištiesia - nors tiek. Vienintelis Prūsas ir jį kieme suradę sveikinam nuoširdžiausiai, Ramūnas ant suskeldėjusio plento, linksma linksmiausia Irena Kazlauskienė, solidžiai tikra Elena Vilutienė. Ir vėl čigonė iš kortos buria, rodosi ir teisingai - didelis sklypas, kieta širdis ir didį darbštumą simbolizuojantis bei lemiantis skruzdėlynas. Na dar kai kam ir kelionė į kraštus egzotiškus. Gaidelis raudonskiauterėlis sako "kakarieku", pasipučia ir spindintį "kiaušinį" - kvapnų obuolėlį dovanoja. Pilnatvės namams šiems. Saulė krypsta vakarop ir persirengėliai imasi didžios tradicijos atgaivinimo - Gavėną kamuoti. Labiausiai jį kaltina žydaitės, užmeta ant sprando lazdą, suriša virvėmis ir tampydamos, niuksėdamos per kaimą veda. "Kaltas, Kaltas..." Gavėnas gi teisinasi ir visokių gėrybių žada, kad tik paleistų. Susitaria, laimi bičiulystė, juk visi čia aukštaičiai, tad sudegina lauže tik Gavėno lašinius, taukus, dešras, skilandžius ir dar žemaitišką Katrę šiai aukai prideda. Gavėnas svorio netekęs sportišką jaunystę prisimena ir kelis kartus, vos gauruotų apdarų nepaspirgindamas, per liepsnas peršoka. Jis čia stipriausias. Tuomet kaimo bendruomenės seklyčioje, kartu, draugėje Lendrinos Meškauskaitės su meile ir sumanumu suvirto šiupinio užsrebia, kitokių gėrybių paragauja ir prieš pat vidurnaktį šiltu vėju pasivertęs klajoti išskrieja. Iki kitų metų.

Nuotraukose:

IMG 6453

Kultūros ir tradicijų centro kryptis - į Butėnus

 

IMG 6456

Pas Oną Skardžiuvienę, buvusią Butėnų Žemaitytę Šventupyje

 

IMG 6462

Žalioji - persirengėliai paminklo ūksmėje

 

IMG 6464

Vilkabrukių miško sniegynuose...

 

IMG 6472

Kaip pasakoje...

 

 IMG 6485

Butėnų Šveicarijoje - Pamargavonėje prie Liudviko upelio krioklio

 

IMG 6507

Čigonė Laima buria šimtametės Bronės Valuntienės ateitį

 

IMG 6519

Avinėlių tylėjimas...

 

IMG 6538

Gardžiausi tetos Rimantos cepelinai

 

IMG 6552

Sero rajone prie šauniosios draugijos prisidėjo dar ir stebuklingas daktaras...

 

IMG 6581

Gavėną kamuoja senojoje ūlyčioje

 

IMG 6592

Lašinius, dešras ir skilandžius paaukojęs, bet išlikęs gyvas Gavėnas

Komentarai  
#1 Gailute Kupciuniene 2017-03-05 19:03
Atrodo buvo smagu...;)
Cituoti | Pranešk apie netinkamą komentarą
Komentuoti


Įvykių kalendorius

Liepa 2020
Pi An Tr Ke Pe Še Sek
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Sukurta: Origins.lt

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 68 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Scroll to top