Raimondas Guobis
Šių, jubiliejinių kan. Juozo Tumo-Vaižganto (1869 - 1933) metų birželio pabaigoje Svėdasuose vyko dailininkų stovykla "Tapome Vaižganto deimančiukus".
Kūrybinėje savaitėje dalyvavusios dailininkės piešė Svėdasų miestelio, apylinkių vaizdus, ypač stengėsi įamžinti Vaižgantą menančias vietas, tad kūrybiniai ieškojimai menininkes nuvedė į Žaliąją ir Butėnus.
Butėnuose surado Vaižganto krikšto tėvo Augustino Žvirblio sodybvietę, tą vietą kur dabar tebestūkso unikalus plytų, akmenų mūro tvartas dabar priklausantis Robertui Vilučiui, kur tebestovi Augustino dukros Karolinos Bražiūnienės su šeima sugrįžusios iš Petrapilio apie 1916 metus pastatytas didžiulis, tiems laikams labai modernus ir stilingas namas. Po senųjų Bražiūnų mirties jų vyresni vaikai išvyko į Argentiną, tėvynėje pasiliko tik jaunylis Jonas vėliau gyvenęs Vilniuje. Namą pardavė prakutusiam melioracijos inžinieriui Damijonui Prūsui, kuris gražiuosiuose namuose beveik negyveno, tarpukariu ir ilgokai po karo erdviuose kambariuose veikė Butėnų pradžios mokykla, gyveno mokytojai, vienu metu tilpo ir kolchozo klubas-skaitykla. Apie 1960 metus mokykla persikėlė į naujai pastatytą namą, į tokias pat iš tremtinių atimtas ir perstatytas trobas persikėlė ir kontora ir biblioteka su kultūros namais. O istorinis Bražiūnų namas liko tik Prūsų šeimos vasarnamiu. Liko toks pat kaip 1916 metais statytas, veik nepakitęs, jokių praeinančių madų, euroremontų nepaliestas, tikriausias paminklas, kuriam pavyko išvengti ir rekonstrukcijos tampant Butėnų bendruomenės namais. Savininkai su bendruomenės atstovais nesulygo dėl kainos. Tad ir stūkso, nors ir pajuodęs, šiek tiek į žemę smuktelėjęs, bet dar tvirtas, tikriausias architektūros ir istorijos paminklas.
Menininkų stovykloje buvo sukurti 24 darbai, Agnės Varpukevičiutės akvarele išlietą triptiką pagyvino senoji Bražiūnų-Prūsų troba. Istoriniame vaizde užfiksuotas ir visai neseniai apipjaustytas šimtametis uosis prie dailios paradinių durų verandos.
Autoriaus nuotraukoje:
Istorinis namas jau visą šimtmetį, laimei stovi veik nepakitęs
-
Paskelbta: 2019 m. lapkričio 26 d.
-
Peržiūros: 998
Naujausi straipsniai
- Krikštytojo sugrįžimas
- Senųjų kelių kryžkelėje pašventintas Rūpintojėlis
- Joninės 2024
- Mišrių ir antrinių atliekų išvežimo grafikas 2024 m.
- Kryžiaus išaukštinimo piligrimystė
- Visi Šventieji Butėnuose
- Baltramiejaus šventės magija...
- Psichologinės gerovės grupiniai užsiėmimai
- Perkūno kirčio diena
- Narsiojo Jono takais...