Raimondas Guobis
Neįprasta mintimi, polėkiu sužadinantis istorinės konferencijos pavadinimas į Svėdasų bibliotekos dailės galeriją praeito šeštadienio popietę paviliojo kelias dešimtis vietinių svėdasiškių bei svečių. Tarsi buvo dar kartą patvirtinta, kad ne veltui tautiečiai Svėdasus vadina "Europos sostine" ir naujųjų galimybių epochoje jie gali tapti regioniniu kultūros, o gal ir ekonomikos centru.
Pirmiausia konferenciją vedęs svėdasiškis Raimondas Guobis prabilo apie verslą krašte nuo seniausių laikų, apie Radvilų metalurgijos centrą Šimonių girios pakraštyje, apie malūnus, kitas įmones bei egzotiškuosius "degučius", apie nuostabų naujosios tarpukario civilizacijos žmogų, kapitalizmo Butėnų palaukėje kūrėją Antaną Šukį. Jo polėkį, ryžtą siekiant mokslų Vytauto Didžiojo universitete, dalyvavimą visuomeninėje, katalikiškoje veikloje ir projekto gaminti terpentiną, degutą, anglis ir kitus cheminius produktus tėviškėje - Butėnuose realizavimą 1935-aisiais. Technologijų, rinkos suvokimas, brolių pagalba ir vietinių žmonių įdarbinimas, santykiai pagrįsti krikščioniškuoju "Rerum novarum" mokymu lėmė sėkmę. Po poros metų didesnis fabrikas įrengtas Čiukų kaime, šalia neišsenkančio žaliavų šaltinio - Šimonių girios. Kreditų paieškos, suprojektuotas kelių milijonų vertės projektas - didžiulis, chemijos koncernas, galėjęs paversti Svėdasus darbininkų miestu, bei viską pražudžiusi okupacija. Šukių šeima buvo išblaškyta po Sibiro tyrus, pats A. Šukys stebuklingai represijų išvengė. Brolis Steponas pasakęs nemirtingą frazę: "Jei dirbt, tai uždirbt milijoną... Ir jį teisingai padalinti", - žuvo kaip partizanas Šimonių girios mūšyje 1949 metų lapkrityje.
Žodį apie nuostabų tėtį tarė dukra dr. Vida Judita Šukytė, kalbėjo apie jo neišsenkantį optimizmą gebėjimą planuoti ir savo sumanymus įgyvendinti. Rokiškio muziejaus istorikas Giedrius Kujelis įdomiai kalbėjo apie verslą Rokiškyje ir jo apylinkėse, apie visoje Europoje išgarsėjusį XIX amžiuje Kavoliškio dvaro konditerijos fabriką, apie tiek pat garsų ir vertinamą krašto linų pluoštą, apie dvarininkus investavusius į laivybą, turėjusius krovininių laivų Neryje ir Nemune. Arklio muziejaus muziejininkas Egidijus Musteikis pasakojo apie egzotiško verslo - deguto degimo edukacinius bandymus Niūronyse, supažindino ir su ratų gamybos bei kitomis edukacinėmis programomis. Kuomet jis iškėlė egzotiškai kvepiančio degutėlio stiklainį, salėje kilo šurmulys - visi uostė, žvelgė, komentavo stebėjosi. Nenumatytas, bet malonus ir labai reikalingas dr. Zenono Sabalio pasakojimas apie brolių Sabalių plytų gamyklą Vikonyse, verslą gaminant iš Jaros pakrančių molio plytas ūkininkams ir didžiosioms tarpukario statyboms mūsų krašte - Svėdasų pieninei, "Pragiedrulių" pradžios mokyklai. Taip pat kaip ir Šukiai jie savo verslo plėtrą buvo numatę išplėsti 1940 -aisiais - įrengti pramoninę, kelis milijonus plytų kasmet gaminančią plytinę, bet viską sužlugdė okupacija, represijos. Dabarties verslo pasiekimų bei problemų Anykščių rajone apžvelgti nepavyko - Verslo informavimo centro direktorė Renata Gudonienė neatvyko. Pramoniškos arbatės metu diskutuota apie verslo Svėdasų krašte bei regione perspektyvas, ar galėtų šiame, geografiškai palankiausioje vietoje, įsikūrusiame miestelyje atsirasti didesnis fabrikas? Investicijų galimybė, darbo jėgos paieškos, kvalifikacija, geri keliai netrukdantys ją importuoti keliasdešimt kilometrų. Gal ir pavėluotai bet toks pasvarstymas įvyko. Renginio savanorė ir rėmėja Rūta Stanevičienė iš Kunigiškių visiems pranešėjams dovanojo po indą perspektyviųjų erdvių žiedynuose bitučių surinkto medaus. Padėkota renginio rėmėjai Anykščių Kredito unijai ir kitiems geradariams. Ši konferencija yra vienas Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirtų istorinių, kultūrinių, pažintinių renginių Svėdasų krašte ciklo, pradėto pernai ir pasibaigsiančio tik 2020-aisiais. Mes prisimename, pagerbiame, įvertiname, mokomės ir bandome kurti naują žemę ir naują dangų.
Autoriaus nuotr.:
Verslo perspektyvos? Kalbasi pramonininko Juozo Sabalio sūnus, buvęs bankininkas Zenonas Sabalys ir istorikas Giedrius Kujelis iš Rokiškio.
Kaip čia pagaminus daugiau deguto - svarsto muziejininkas Egidijus Musteikis ir svėdasiškis Vytautas Sabalys.
Besiklausančiųjų veiduose didžiulis susidomėjimas.
-
Paskelbta: 2015 m. balandžio 29 d.
-
Peržiūros: 2516
Naujausi straipsniai
- Krikštytojo sugrįžimas
- Senųjų kelių kryžkelėje pašventintas Rūpintojėlis
- Joninės 2024
- Mišrių ir antrinių atliekų išvežimo grafikas 2024 m.
- Kryžiaus išaukštinimo piligrimystė
- Visi Šventieji Butėnuose
- Baltramiejaus šventės magija...
- Psichologinės gerovės grupiniai užsiėmimai
- Perkūno kirčio diena
- Narsiojo Jono takais...