Raimondas Guobis

Vasario 16-ąją, minint Lietuvos nepriklausomybės Šimtmetį, visuomenei pristatyta Šimtmečio svėdasiškių galerija - aštuoniolika klasikiniu būdu aliejiniais dažais ant drobės tapytų 1918 - 1940 m. svėdasiškių nusipelniusių Svėdasams, Lietuvai ir pasauliui portretų. Valandoje "Aštuonioliktiems aštuoniolika" buvo sutikti ir du su Butėnais susiję paveikslai.

Vienas po kito, pradedant savanorio Jono Matulevičiaus portretu, sutikus kan. Juozo Tumo-Vaižganto, Kajetono Sklėriaus, pulkininko Alfonso Sklėriaus, marijonų vienuolių - Aleksandro Bublio ir Stepono Matulio portretus, į sceną buvo įneštas ir bankininko Adomo Prūso atvaizdas. Šio paveikslo globėjas - finansininko giminaitis Juozas prūsas iš Prūso pono giminės. Bankininkas pavaizduotas solidus. Pailgas veidas, tvirti užriestais į viršų galais ūsai, tolumose pavargęs artojas ir iš dangaus krintantys žalsvi banknotai. Jie gerokai padidinti, tarsi pažymintis kreditų svarbą, ant tūkstantinės aiškiai matyti grafiškas Adomo Prūso parašas. 

Tuoj po finansininko įnešamas jau tikro butėniečio Antano Šukio portretas. Šis žmogus vertas ypatingos pagarbos. Mokslų siekęs sunkiai, teko net skolintis, tačiau veik visas gimnazijos klases įveikęs "eksternu" sėkmingai studijavo technologijas Lietuvos Universitete ir tuo pačiu ėmėsi verslo. Apie 1535 m. gimtame Butėnų kaime, tėviškės palaukėje, įkūrė terpentino, dervos, anglių chemijos fabriką. Jame iš kirtimuose pūvančių smalingų kelmų sunkė minėtus produktus, po gaisro įmonėje, gerokai didesnį fabrikėlį pasistatė Šimonių girios pašonėje, šalia Jaros upės, Čiukų kaime. Darbu aprūpindavo kelias dešimtis savo krašto vyrų. Planavo įkurti dar didesnę, modernią chemijos įmonę, buvo sutaręs su vokiečių verslininkais dėl dviejų milijonų markių investicijos, deja, visus darbus nutraukė karas.

Dukroms bei kitiems artimiesiems neprisidėjus paveikslas sukurtas už bendras projekto Šimtmečio svėdasiškių galerija lėšas.

Autoriaus nuotraukose:

 

DSCF2382

Juozas Prūsas tapo tolimo giminaičio, bankininko Adomo Prūso portreto globėju

 

DSCF2556

Pramonininkas Antanas Šukys gebėjęs sutrūnijusius kelmus paversti terpentinu, degutu iš to pelnytis, ir savo pramonę kūręs tėviškėje

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 132 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top