Raimondas Guobis 

Šen bei ten, apie vieną ar kitą prakutusį, "prasimušusį" butėnietį išgirstam, būna rašo spauda ar net rodo televizija. Ne taip seniai, gruodžio vidurye TV3 laidoje "Vantos lapas" visu grožiu ir išmintimi pasirodė, netoli Kauno, Stanaičiuose gyvenantis ir besidarbuojantis Lietuvos vanojimo vantomis čempionas, garsus ir paklausus pirtininkas Arvydas Medinis.

Prisimenat jį? Jis iš kalno, iš besiplečiančios šalia vieškeliuko prie sandėlių naujosios Butėnų gyvenvietės, vietinės butėnietės Otilijos Kazlauskaitės - Juzelioko ir tvirto vyro nuo Tauragnų, buvusio Antrojo pasaulinio karo kario Alberto Medinio sūnus. Išdykęs buvo berniokas, butėnietiškos dvasios, turėjo išdidumo, ryžto, neblogai kumščiuodavosi, lakstė su "Java". Po to sovietų kariuomenėje užsiliko, kažką ten darbavosi, o kai visi tie dalykėliai užsibaigė palengva surado savo pašaukimą, gyvenimo džiaugsmą kūrendamas pirtis ir švelniai vanodamas. 

Pirtis tapo tikriausia gyvenimo "ašimi", juk  žmoną taip pat susirado pirtyje. Šypsosi jie abu ir atvirauja, kad pirtyje susipažinę prieš dešimtmetį vienas kito nebepaleido. Prilipo taip, kaip vantos lapas prilimpa. Komanda puiki, su gyvenimo kredo: "Sveikata per pirtį". Arvydas prisiminė, kad pirtį mėgęs nuo vaikystės. Seneliai pirties neturėjo, tai teko išbandyti artimiausių kaimynų pirčių garą. Prieš pat 1970-uosius ir sodyboje tėvai įsirengė pirtį. Ji buvusi viena iš pirmųjų "baltų", jau ne dūminių pirčių Butėnuose. Nors pati priimtiniausia, ir matyt "teisingiausia" yra dūminė pirtis. Jose lietuviai švaros ir kitokių malonumų patirdavo senų senovėje, juk Kernavės papilių gyvenvietėje atkasta XIV amžiaus dūminė pirtis. Nors žmonių skoniai ir renkantis pirtį skirtingi. Tad Arvydo sodyboje kūrenamos dvi pirtys - "balta" ir dūminė. Atrodytų šiek tiek banalu bet jų pirtyse ne tik kaitinamasi bet daromi įvairiausi, net medaus valantysis masažai, švelniai ir nuostabiai su paglostymais vanojama, maloninamasi skambant gongų muzikai, mokomasi nusivelti pirtinę kepurę.

Sumaniam butėniečiui verslas sekasi, tad ir sodyboje trobesių daugėja - rengiasi greit statyti trečią pirtį, jis ir žmona Liuda - puiki komanda: darbuojasi kartu arba sėkmingai pakeičia, pavaduoja vienas kitą. Jie visuomet nusiteikę darbuotis tik labai gerai, nes nuolatinis buvimas pirtyje suteikia taip reikalingos stiprybės. Pirtyje besilepinančiam žmogui reikia tiek moteriškos tiek vyriškos energijos, nuolatinio sugrįžimo į gamtos globą - gerai įkaitus labai sveika gaivintis ne po šaltu dušu, bet išsprūsi į lauką: niurktelėti į tvenkinuką ar pabėgioti po sniegą. Vanojimui naudoja tik natūralias beržų, ąžuolų ir kitų medžių vantas į kurias įmaišo kvapnių vaistažolių. Liuda yra pripažinta terapijos meistrė nuolat tobulėjanti, sugalvojanti vis kitokias kvapniųjų vantų kompozicijas. Pirtyje žmonės vėl ir vėl pajunta kas gera, pajunta ko buvo netekę, pajunta vaikystės ir laimės būsenas, sugrįžta... Siūlomas net "Uošvienės" masažas, ypač atpalaiduojantis vanojimas keturiomis rankomis, kuris atpalaiduoja, suteikia ramybę ir gerumą ne tik kūnui bet ir dvasiai. Pirtis sakrali vieta padedanti priartėti prie savęs, net surasti įsisenėjusių problemų sprendimus, vieta padedanti išsaugoti jaunystę ir sveikatą, patirti tai ko niekad nežinojote ir nejutote.

Arvydas šypsosi ir pritaria sumanymui, į kurios nors Butėnų švetės programą įtraukti ir pasipirtinimą, pasivanojimą. Mielai supažindins su tikrosiomis pramoginės pirties įdomybėmis ir malonumais.

Nuotraukoje iš internetinių erdvių:
 

IMG 5350

Pirties pasaulio magijoje skendintis Arvydas Medinis ir jo žmona Liuda Medynė.
Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 43 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top