Raimondas Guobis

DSCF6024Vasaros popietė. Saulė kažkur už aukštųjų bažnyčios bokštų. Jauki vėsa krenta į tingiai šlamančią Šventosios tėkmę. Taiki ramybė. Didysis žvejas, kairiojo kranto simbolis Albinas pataiso ant kabliuko virtą žirnį ir dar kartą švysteli meškere. Primerkta akimi seka rausvą plūdę, o jai niurktelėjus smagiai trūkteli ir ant kabliuko raibuliuodama suspurda mažytė žuvelė.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

DSCF3421Tai nutiko prieš šimtmetį - Lietuva buvo paskelbta laisva, demokratine respublika. Prieš aštuoniasdešimt metų didieji mūsų vandenų tyrinėtojai - profesorius Steponas Kolupaila su bičiuliais skrodė Šventosios bei Neries vandenis greitomis baidarėmis, keliavo iš Anykščių į Kauną, tą savo kelionę skirdami didiems lietuvių literatūros kūrėjams, anykštėnams - Antanui Baranauskui, Jonui Biliūnui ir Antanui Žukauskui-Vienuoliui. Šiemet nusprendėme pakartoti jų kelionę, taip pažymėti mūsų Tėvynės Lietuvos - svajonių respublikos šimtmetį bei pagerbti visų laikų keliautojus Lietuvos vandenimis, ypač profesorius Steponą Kolupailą ir Kazimierą Pakštą. Amžinybę simbolizuojančiomis upėmis nukeliauti į Lietuvos širdimi vadinamą laikinąją tarpukario Lietuvos sostinę Kauną.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

DSCF3553Mūsų Šventoji tokia pat žavi kaip prieš daugelį metų, kaip mūsų vaikystėje bei ankstyvoje jaunystėje. Pernykščiai potvyniai upę tarsi apvalė nuo žolės ir ji atgimė nauja dvasia. Jau matyti kur duburiai, sietuvos, o kur smagios sraunumėlės, sekliai auksasmilčiai. Tikruoju pasaulio auksu - ko daugiau žmogui bereikia, išpiltos visos pakrantės, švyti aukštieji skardžiai.

Skaityti daugiau...

zemyn

33662814 645983935742215 8370900146191335424 n

Raimondas Guobis

DSCF3130Aukštupys yra kaip jaunystė. Upė ten ypatinga. Ji maža, ji gaivi, ji spindinti, viltinga, ji pagauli ir net apgauli... Verta ją tokią pažinti. 

Žemiau Sartų

Ji čia niekad nebuvo Duseta, šitaip ji vadinama buvo prieš didįjį Sartų ežerą ir tik geografams susitarus pasiliko ir ten ir čia žemiau - Šventąja. Pačia tikriausia, pačia lietuviškiausia Lietuvos bei Aukštaitijos upe. Juk ji nei kilpelės nei užtekėlio užusieniuose nepalikusi, visa visutėlė tik mūsų šalyje kaspinu skaidriausiu kilpuoja.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

IMG 7494Po dienos siaurojo geležinkelio muziejuje, eidamas kairiuoju krantu, dažnai susitinku pakrantėje sėdintį žveją. Prieinu ir jam sakau: "Albinai, kai Tavęs čia nebebus, Tau pastatys paminklą. Tokį pat koks tu dabar - sėdintis ant Šventosios kranto, bažnyčios kalvos ūksmėje ir viliojantis žuveles, upės dvasią garbinantis..." Albinas, gi, tyli ir tik kiek keistai šypsosi, tai į mane, tai į drumzlinoje srovėje besisukinėjančią plūdę žvalgydamasis.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

IMG 0195Ketvirtadienio - liepos 28-osios ryte nedidelis būrelis anykštėnų palydėjo keliolika baidarėmis išplaukiančių į istorinį žygį žemyn upe, atminti 1936 m. vasaros kelionei, kuomet rašytojas Antanas Žukauskas - Vienuolis su sūnumi Stasiu baidare iš Anykščių nukeliavo nepaprastai toli - iki Kauno, mat ten turėjo reikalų. Po to Baltijos jūros traukos paveikti nuplaukė net iki Klaipėdos bei Šventosios. Aukštaitijos Šventąja kelionę pradėjęs užbaigė tolimojoje, mūsų jūrų Šventojoje.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

IMG 8125Kadaise matydamas lietuvių emigracijos į užsienio šalis pragaištingumą iš Aukštaitijos kilęs - jo tėvelio gimtinė Butėnų kaimas prie Svėdasų, profesorius Kazimieras Pakštas kvietė ne tiesiog išsiblaškant po įvairius kraštus palikti savo tėvynę ir tautiškai pražūti, bet kolonizuoti - suradus patogų gyvenimui kraštą visą emigracijos srautą nukreipti ten ir sukurti dar vieną Lietuvą, gal net didesnę už tikrąją. Ta svajonių šalis turėjo vadintis Dausuva. Šiuo vardu mes pavadinome ir praėjusių metų vasaros kraštotyros ekspediciją Šventosios pakrantėmis, kuria tarsi pakartojame garsiausių tarpukario geografų profesorių K. Pakšto ir Stepono Kolupailos tiriamąją kelionę baidarėmis  vykusią 1935-ųjų rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais.
Skaityti daugiau...

IMG 8289Šiltą besibaigiančio rugpjūčio savaitgalį Šventoji virsta judriųjų pramoginių Lietuvos vandens kelių "autostrada", kuria nuo ryto iki pat vakaro virtinėmis ir porelėmis bei po vieną leidžiasi srove žemyn spalvingi laiveliai - baidarės, gumvaltės ar net lydekas viliojančių ir upę "šukuojančių" žvejų valtys.

Skaityti daugiau...

dausuvoskelias

Orai

Nuorodos

Sukurta: Origins.lt

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 7 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Scroll to top