Raimondas Guobis

Šiemet Šventoji nusekusi kaip niekad. Kasdienis vaizdelis: karštis, nurudę, išdegę pakrančių pievos, gaivinantis vandens malonumas ir smiltėtoje pakrantėje ties Anykščių bažnyčia kantriai sėdintis legendinis žvejas Albinas. Šiemet diena iš dienos pasitenkinęs smulkiomis žuvelėmis, vieną birželio popietę sulaukė dosnių upės dovanų - sumeškeriojo du milžiniškus karšius.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

DSCF3421Tai nutiko prieš šimtmetį - Lietuva buvo paskelbta laisva, demokratine respublika. Prieš aštuoniasdešimt metų didieji mūsų vandenų tyrinėtojai - profesorius Steponas Kolupaila su bičiuliais skrodė Šventosios bei Neries vandenis greitomis baidarėmis, keliavo iš Anykščių į Kauną, tą savo kelionę skirdami didiems lietuvių literatūros kūrėjams, anykštėnams - Antanui Baranauskui, Jonui Biliūnui ir Antanui Žukauskui-Vienuoliui. Šiemet nusprendėme pakartoti jų kelionę, taip pažymėti mūsų Tėvynės Lietuvos - svajonių respublikos šimtmetį bei pagerbti visų laikų keliautojus Lietuvos vandenimis, ypač profesorius Steponą Kolupailą ir Kazimierą Pakštą. Amžinybę simbolizuojančiomis upėmis nukeliauti į Lietuvos širdimi vadinamą laikinąją tarpukario Lietuvos sostinę Kauną.

Skaityti daugiau...

zemyn

33662814 645983935742215 8370900146191335424 n

Raimondas Guobis

DSCF3130Aukštupys yra kaip jaunystė. Upė ten ypatinga. Ji maža, ji gaivi, ji spindinti, viltinga, ji pagauli ir net apgauli... Verta ją tokią pažinti. 

Žemiau Sartų

Ji čia niekad nebuvo Duseta, šitaip ji vadinama buvo prieš didįjį Sartų ežerą ir tik geografams susitarus pasiliko ir ten ir čia žemiau - Šventąja. Pačia tikriausia, pačia lietuviškiausia Lietuvos bei Aukštaitijos upe. Juk ji nei kilpelės nei užtekėlio užusieniuose nepalikusi, visa visutėlė tik mūsų šalyje kaspinu skaidriausiu kilpuoja.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

IMG 7494Po dienos siaurojo geležinkelio muziejuje, eidamas kairiuoju krantu, dažnai susitinku pakrantėje sėdintį žveją. Prieinu ir jam sakau: "Albinai, kai Tavęs čia nebebus, Tau pastatys paminklą. Tokį pat koks tu dabar - sėdintis ant Šventosios kranto, bažnyčios kalvos ūksmėje ir viliojantis žuveles, upės dvasią garbinantis..." Albinas, gi, tyli ir tik kiek keistai šypsosi, tai į mane, tai į drumzlinoje srovėje besisukinėjančią plūdę žvalgydamasis.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

pa1Užpraeitą šeštadienį Butėnuose, netoli Svėdasų pirmą kartą švęsta "Šventosios diena". Ne tik atidengta atminties lenta garsiąjam geopolitikui prof. Kaziui Pakštui, klausytasi įdomių mokslinių - etnografinių pranešimų, mėgautasi žuviene bei plaukiota Šventąja valtimi iriantis senuoju būdu - spiriantis į dugną kartimi.

Butėnuose tądien buvo visko: ir iškilmingo pagarbumo - prisimenant garsųjį, ypatingai tautos likimu besirūpinusį prof. K. Pakštą, prie senosios sodybos - giminės gūžtos, žengiant per senąją "ulyčią", lankant kapines, ir Aukštaitijos vėliava pabrėžto patriotiškumo, ir meninių apraiškų instaliacijose su žuvimis, ir kulinarinio paveldo - verdant bei ragaujant gardžiausią žuvienę, ir kultūrinės edukacijos važinėjantis upe valtimi.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

IMG 1829Šeštadienį, didžiąjame Butėnų kaime, netoli Svėdasų, pirmą kartą švęsta "Šventosios diena". Vyko mokslinė konferencija, ragauta vietinių meistrų virta žuvienė, atidengta atminimo lenta butėnietiškos kilmės hidrologui bei politinės geografijos genijui, tautos mokytojui, profesoriui Kaziui Pakštui, po Šventąją važinėtasi laiveliu senuoju būdu - spiriantis kartimi.

Skaityti daugiau...

sventosios d

Raimondas Guobis

IMG 0195Ketvirtadienio - liepos 28-osios ryte nedidelis būrelis anykštėnų palydėjo keliolika baidarėmis išplaukiančių į istorinį žygį žemyn upe, atminti 1936 m. vasaros kelionei, kuomet rašytojas Antanas Žukauskas - Vienuolis su sūnumi Stasiu baidare iš Anykščių nukeliavo nepaprastai toli - iki Kauno, mat ten turėjo reikalų. Po to Baltijos jūros traukos paveikti nuplaukė net iki Klaipėdos bei Šventosios. Aukštaitijos Šventąja kelionę pradėjęs užbaigė tolimojoje, mūsų jūrų Šventojoje.

Skaityti daugiau...

Raimondas Guobis

IMG 8125Kadaise matydamas lietuvių emigracijos į užsienio šalis pragaištingumą iš Aukštaitijos kilęs - jo tėvelio gimtinė Butėnų kaimas prie Svėdasų, profesorius Kazimieras Pakštas kvietė ne tiesiog išsiblaškant po įvairius kraštus palikti savo tėvynę ir tautiškai pražūti, bet kolonizuoti - suradus patogų gyvenimui kraštą visą emigracijos srautą nukreipti ten ir sukurti dar vieną Lietuvą, gal net didesnę už tikrąją. Ta svajonių šalis turėjo vadintis Dausuva. Šiuo vardu mes pavadinome ir praėjusių metų vasaros kraštotyros ekspediciją Šventosios pakrantėmis, kuria tarsi pakartojame garsiausių tarpukario geografų profesorių K. Pakšto ir Stepono Kolupailos tiriamąją kelionę baidarėmis  vykusią 1935-ųjų rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais.
Skaityti daugiau...

Nuorodos

2% parama

Butėnų bendruomenę galite paremti skirdami 2%

Butėnų kaimo bendruomenės kodas 300137308
Banko Swedbank kodas 73000
Butėnų kaimo bendruomenės sąskaitos Nr. LT267300010091303166

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 30 svečiai (-ių) ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

Hostingas Serveriai.lt

Sukurta: Origins.lt

Scroll to top