Raimondas Guobis

20170802 134113Iš tiesų žuvys dažniausiai plaukia prieš srovę - pasroviui tik sprukdamos nuo priešų ar gaudydamos savo auką. Praeitų metų vėlų rudenį pradėjęs ir iki vasario sukūręs piešinių ciklą "Žemė žuvų ženkle" paskutnįjį žiemos mėnesį ir dar kovą eksponavau Svėdasų bibliotekos meno galerijoje, o po to nusprendžiau jį nuo pat Šventosios versmių netoli Salako, pasroviui "nuplukdyti" iki pat žiočių - į Jonavą.

Išganinga, simboliška, kad paroda daugiau negu mėnesį - nuo pat birželio 26 dienos didžiųjų Šv. apaštalų Petro ir Povilo atlaidų bei kraštiečių šventės Salako kultūros centre, iš kur persikėlė į ypatingą, sakralią vietą. Antalieptės Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčioje ją atvėrėme Porciunkulės atlaidų šventės dieną. Žuvys, kurios nuo seno yra krikščionių simbolis, tiesiog įplaukė į bažnyčią, ir čia labai tiko, juk piešiniuose labai daug krikščionybės simbolių bei užšifruotos giliau minties. Piešiniuose yra daugiau negu šimtas žuvų žuvelių - iš tiesų visos Šventojoje gyvenančių žuvų rūšys, po vieną ir pulkais plaukiančios. Marguolis lydys tūnantis Mačeikos sietuvoje ties Butėnais, žemiau Kunigiškių tilto srovėje nardantys šapalai, upėtakis, kuojos, nakties karalienė vėgėlė, žirniauti išsiruošęs ungurys bei į pusbernio Kajetono tinklaitį prie Andrioniškio vieną XIX amžiaus pabaigos pavasarį, Sekminių rytą įkliuvęs milžiniškas šamas. Daugelyje paveikslėlių vietovę pažinti padeda bažnyčios - virš Luodžio ežero iškylanti akmens stebuklu Salako šventovė, Dusetų bokštai, Antalieptės bei Užpalių bažnyčios aukštupyje, po to Inkūnai, Andrioniškis, Anykščiai, Kavarskas, Vidiškiai, Vepriai - visur bokštus keliančios bažnyčios. Istorinį kodą pripildo praeito amžiaus nutikimai ir žmonės. Šeši Butėnų kaimo berniūkščiai prie Didžiojo akmens gaudo kilbukus - jaudinanti scena, nes ten mes visi vieno augimo, visi neišskiriami draugai, daugybė ant sliekų besikabinančių žuvelių. Žaliosios mokykla, senojo malūno akmeninių sienų griuvėsiai 1977 m. pavasarį, "gazelka" per tiltą nuo Vyžuonų važiuojantis mano tėvelis, Jononių dvaro mistika - iš kaimo grįžtanti mano močiutė Konstancija ir nuo kapinių bėgantys, gal pono Jaugelio vaiduoklių išsigandę bernai. Anykščių vaizdiniuose ne tik geležinkelio tiltas bet ir juo dundantis garvežys bei aukštabokštė bažnyčia, žvejas Albinas Tamulis ir vandens matavimo stotyje besidarbuojantis Petras Buterlevičius. Partizaninis pasaulis - tris Aro būrio partizanus ties Margavone per Šventąją valtimi iš Jononių į Butėnų krantą perkeliantis Jonas Puodžiūnas.

Rugpjūčio pabaigoje žuvų pasaulį pavyko perskelti į dvi dimensijas, nes sekdamas juodai baltais piešiniais sukūriau ir spalvotąjį veik visų dvidešimties piešinių variantą, tad vienu metu galėjau žuvis eksponuoti net dviejuose Šventosios aukštupio miesteliuose - Dusetose ir Užpaliuose. Gilų rudenį abi parodos pasroviui atplaukė į Anykščių kraštą - Andrioniškį, Kavarską ir Anykščius. Šiame mieste į tinklus "įsipynusi" spalvotoji versija buvo eksponuojama Obuolinių erdvėje centrinėje aikštėje, o šventei pasibaigus persikėlė į siauruko muziejaus raudonų plytų sandėlį, o nuo pirmadienio eksponuojama neįprastoje erdvėje - džiugina parduotuvės "Bajorų žuvis" Jono Biliūno gatvėje lankytojus. Tarsi bylodama, kad gyva žuvis gražesnė ir gal net naudingesnė...

Nuotraukose:

 

20170802 132113

Antalieptės bažnyčios skaidrume žvelgiu į didįjį Butėnų sietuvos lydį

 

20170802 134113

Balti Antalieptės Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčios mūrai ir mano žuvys

Komentuoti


Sukurta:

Dabar lankosi:

Dabar svetainėje 45 svečiai ir narių nėra

Lankytojai

Patalpinta:

serveriai

Slapukai

Scroll to top